عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه و شناسایی فرآیند های تولید طلا و انتخاب بهترین فرآیند،جهت افزایش بهره وری و تعیین نیازها و خواسته های مشتری

قسمتی از متن پایان نامه :

2 اظهار مسئله

یکی ازعوامل مهم برای برنامه ریزی اقتصادی یک کشور در حالت توسعه همانند ایران ، داشتن اطلاعات ا ز مزیتهای نسبی مواد  معدن ید را مر تولید وصادرات می باشد. آگاهی از مزیتهای نسبی در بخش تجارت خارجی به منظورگسترش صادرات غیر نفتی و کاهش وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت، از ضرورتهای برنامه ریزی کشور می باشد .اهمیت طلا به عنوان یک منبع ثروت و همچنین تأثیر کنترلی آندر سامانه پولی جهان، دو عامل مطرح به عنوان نیروی محرکه اصلی در اکتشاف، استخراج و تولید طلا  می­باشند. طلا  امروزه  به  عنوان  اصلی  ترین  مبنای  مبادلات  تجاری و بازرگانی  درآمده  و در  بین  ملل  صنعتی جهان ، به  صورت  پشتوانه  رسمی  یا  غیر رسمی  برای  پول  مطرح  می باشد و  بانکهای  مرکزی  آنرا  به  عنوان  ذخیره پولی  نگهداری می­کنند. سهم  زیادی از افزایش سرمایه­ گذاری در زمینه مواد معدنی فلزی در جهان، در چند سال گذشته­، مربوط به فلز طلا بوده  می باشد. طلا فلزی  می باشد  زرد  رنگ  و گرانبها که  از زمانهای قدیم  انسانها  به  دنبال  معادن  طلا  در  رودخانه­ها و  کیمیاگری بوده­اند. این  فلز  زیبا  و  قیمتی در  زبان  فارسی  زر، فرانسوی  به  ORدر  انگلیسیGOLD  و  عربی  به  ذهب  معروف  می باشد . طلا  با علامت  اختصاری AU ، عدد اتمی 79 ، جرم اتمی 7/196gr/mol  و وزن مخصوص  19.33 اولین  فلزی  می باشد  که  به  علت  زیبایی  و دوامش  توسط  بشر  کشف  و مورد  بهره گیری  قرار  گرفته  می باشد. وجود آثاری  از  طلا  در رسوبات  دوره  نو سنگی (4 تا 5 هزار سال  قبل از  میلاد  مسیح) و نیز  وجود  طلا  در  آفریقا  و جنوب  اروپا  در  2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح دلالت بر قدمت معدنکاری برای دستیابی به این فلز دارد. نقطه ذوب طلا 1063 و نقطه جوش آن 2700درجه سانتیگراد و سختی آن  بر حسب  جدول  موس5 /2 تا 3 می باشد. این فلز به  سبب  داشتن  بعضی  خصوصیات  فیزیکی  و شیمیایی مورد  توجه  خاصی  قرار گرفته  می باشد. خواص  چکش  خواری  از خصوصیات  بارزاین  فلز  می باشد و در مقایسه با دیگر فلزها از خاصیت ورقه و مفتول شدن زیادتری بر خوردار می باشد.  طلا ازنظرخواص  شیمیایی  یکی  ازخنثی ترین  فلزات  محسوب  شده  و پیش روی قویترین محلولهای قلیایی مقاوم و در تماس با اسیدهای خالص به غیر از اسید سیلینیک پایدار ودرتیزاب سلطانی براحتی حل می گردد.بخش اعظم طلا در طبیعت ، به صورت  فلز آزاد پیدا میشود.این عنصر به هیچ وجه خالص نیست وتقریباً همیشه با مقدار قابل توجه­ا­ی  نقره (2تا20درصد(،بلور آمیخته تشکیل می­دهد. مس و بیسموت نیز ممکن می باشد به مقدار کم در طلا وجود داشته باشد.طلا مانند بسیاری از فلزات دیگراز قبیل:مس ، روی ،آهن ، سرب و….. میباشد که بایستی از معدن استخراج شده و طی فرایندهای خاص درکارخانه­ها مورد عملیات فراوری قرار گرفته و تولید گردد.

در حال حاضر یکی از مهمترین مراکز  فراوری  و تولید طلا در ایران  مجتمع طلای موته  می باشد.مجتم عطلای موته در استان اصفهان ، در295  کیلومتری  جنوب  غربی  تهران و60کیلومتری جنوب دلیجان ،57 کیلومتری گلپایگان،60 کیلومتری شهر میمه و 7 کیلومتری روستای موته در مسیر جاده اصفهان – گلپایگان قراردارد.فعالیت­های اصلی اکتشافی در منطقه موته توسط شرکت سهامی کل معادن ایران از سال  1336آغاز واکتشافات مقدماتی و نیمه تفصیلی انجام گردید. با در نظر داشتن مطالعات انجام شده کانسارهای شناخته شده در منطقه موته  بالغ  بر 9 محدوده به وسعت 150 کیلومتر مربع شناسایی شده می باشد که عبارتند از:

چاه خاتون، سنجده، دره اشکی، قرم قرم ،تنگه زر، چاه باغ، چاه علامه، چشمه گوهر و سهکلپ .اکتشافات تفصیلی  بر روی پتانسیل­های شناخته شده در منطقه طلا دار موته مجدداً در سال 1359 آغاز و در سال 1369 قرار داد انجام مطالعات تکمیلی و تخمین ذخیره و طراحی بلند مدت معادن چاه خاتون وسنجده واحداث کارخانه با شرکت استرالیایی BHP منعقد و در اسفند ماه سال1371  بهره برداری آزمایشی از کارخانه طلای موته آغاز و  در خرداد ماه 1372 رسماً این مجتمع فعالیت استخراج و استحصال طلا را آغاز نمود و بهره برداری از این کارخانه به شرکت طلای ایران واگذار گردید .در سال  1376کلیه امور مربوط به مجتمع طلای موته ، بار دیگر به شرکت سهامی کل معادن ایران منتقل گردید که در سال 1379 این شرکت به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تغییر نام پیدا نمود و امور مربوط به اکثر معادن ایران مانند مجتمع طلای موته به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذار گردید .مجتمع طلای موته اولین تولید کننده طلا در ایران و معادن طلای موته جزو معادن فعال طلای کشور می باشد.از 9 کانسار شناسایی شده در منطقه موته، تنها معادن سنجده و چاه خاتون درحال حاضر فعال بوده وخوراک کارخانه تولید طلای موته را تأمین می­کنند. در حال حاضربه غیر از مجتمع طلای موته،استخراج طلا از کانسارهای  پلاسری منطقه آستانه اراک، معدن طلای زرمهر مشهد،آق دره تکاب در آذربایجان غربی و زرشوران زنجان نیزانجام می­گیرد .

در این پژوهش می خواهیم به مطالعه روشهای تولید طلا بپردازیم و بهترین روش را انتخاب کنیم. روشهای مختلفی برای تولید طلا مورد بهره گیری قرار می­گیرند که مهمترین و اصلی ترین آنها عبارتند از: لیچینگ مستقیم، فلوتاسیون، جداکننده ثقلی، لیچینگ کپه­ای، ملغمه ،بیولیچینگ و قالکاری. در گذشته معضلات برای فرآوری و تولید طلا کم بود اما اکنون به علت های مختلف با مشکلاتی مانند : کاهش عیار ماده معدنی ،کاهش ذخیره ماده معدنی، معضلات زیست محیطی، افزایش هزینه خرید مواد اولیه و انرژی به علت وجود تحریم ها، کاهش ریکاوری به دلیل وجود عناصر مزاحم همراه طلا و … مواجه هستیم که عملیات تولید طلا را با مشکل روبرو می­کند لذا در این پژوهش می­خواهیم معضلات را مطالعه نموده و در جهت حل آنها برآییم تا بتوانیم به بهترین حالت تولید طلا را انجام دهیم. و برای این مقصود از روشهای تصمیم گیری چند معیاره مانند فرایند تحلیل سلسله مراتبی بهره گیری می­گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1.روشهای فرایند تولید طلا کدامند ؟

  1. 2. عوامل موثر بر انتخاب فرایند تولید طلا چه می باشند؟

.3روش های تولید طلا با در نظر داشتن معضلات تولید و با بهره گیری از فرایند تحلیل سلسله مراتبی دارای چه درجه اهمیتی  می باشند ؟

4.چگونه می توان با بهره گیری از تکنیک تاپسیس فازی بهترین  فرایند تولید طلا را انتخاب نمود ؟

5. نیازها و خواسته های مشتریان  طلا چه می باشند؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه و شناسایی فرآیند های تولید طلا و انتخاب بهترین فرآیند،جهت افزایش بهره وری و تعیین نیازها و خواسته های مشتری  با فرمت ورد