عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه و شناسایی فرآیند های تولید طلا و انتخاب بهترین فرآیند،جهت افزایش بهره وری و تعیین نیازها و خواسته های مشتری

قسمتی از متن پایان نامه :

– چارچوب نظری پژوهش

تاکنون فرایند های مختلف برای فرآوری و استحصال طلا از سنگ معدن ابداع شده می باشد. اولین فرایند که بشر برای بدست آوردن طلا بکار برد شستشوی ماسه‌های طلادار بود. قسمت اعظم طلایی که در ادوار گذشته استخراج می‌گردید، طلای آبرفتی بود و اقدام استحصال طلا به روشهای ابتدایی و سنتی صورت می‌گرفت یکی از این وسایل بهره گیری از لاوک، جعبه شن‌شوئی و… بود.پس از کشف تیزاب سلطانی کانی‌های طلا‌دار را با نمک و شوره و زاج و گرد آجر مخلوط کرده و در کوره‌ای حرارت می‌دادند و بدین ترتیب طلا با در نظر داشتن وزن مخصوص بالا در ته کوره باقی می‌ماند. بهره گیری از فرایند حرارتی و بکارگیری ترکیبات سرب از دیگر روشهای استحصال طلا در زمانهای گذشته بود. این روش در عین حال که ابتدایی‌ترین روش علمی شناخته شده می باشد، هنوز بعنوان روش مطمئن اندازه‌گیری عیارطلا به کار گرفته می گردد و اصطلاح علمی کوپلاسیون یا تجزیه حرارتی نامیده می گردد، در ایران از این روش جهت استخراج طلا از هر نوع خاک محتوی طلا بهره گیری می گردد که در اصطلاح سنتی به نام نماکاری نامیده می گردد.روش دیگر که مورد بهره گیری بشر قرار گرفت بهره گیری از جیوه می‌باشد. جیوه فلزی می باشد که با تشکیل ملقمه، طلای موجود در خاک را در خود جمع و حل می‌نماید. پس از این خاصیت برای آزادسازی طلا از کانی‌های دیگر بهره گیری می گردد. فرایند بعدی بهره گیری از گاز کلر در استخراج صنعتی طلا می‌باشد که در یک دوره کوتاهی انجام گرفته با کشف روش سیانوراسیون در اواخر قرن نوزدهم بدلیل معضلات زیست محیطی مورد بهره گیری صنعتی قرار نگرفته می باشد.در روش ملقمه کردن، طلا توسط جیوه از سایر مواد جدا می گردد و سپس از طریق تبخیر کردن از طلا جدا می گردد. در این روش که به فرآیند پاشیو مرسوم می باشد، جیوه‌ای که به محیط زیست وارد می گردد، بازیابی نمی‌گردد.در کانسار طلای کنگلومرایی ویت واترزراند، در آفریقای جنوبی، قسمت اعظم طلا بصورت ذرات بسیار ریز تشکیل شده می باشد. بعبارتی، تغلیظ مکانیکی و ملقمه سازی امکان پذیر نیست و طلا را بایستی به شکل محلول درآورد که این اقدام با روش سیانوراسیون و واکنش با سیانید سدیم انجام    می­گیرد که یکی از مهمترین روش های تولید طلای آزاد دانه ریز می باشند.بدین مقصود، بوسیله آسیاب­ها و سنگ شکن­ها، آسیاهای گلوله ای تر و کلاسیفایرها، ذرات طلا را از مواد سنگی جدا می­کنند. در پروژه های جدیدتر، این فرآیند آسیا کردن بطور زیرزمینی انجام می‌ گردد.مواد معدنی طلا دار خرد شده که ذرات طلا یا سولفید زیاد دارند، ممکن می باشد که برای سیانیدی شدن مناسب نباشند. فرآیندهای مقدماتی، شامل تغلیظ گرانشی، که پس از آن ملقمه سازی انجام می­گردد، تقریبا همیشه مورد نیاز می باشد. این شیوه، این امکان را فراهم می­کند تا 50% طلا سریعتر از روش سیانوری استحصال گردد. تغلیظ و تمرکز گرانشی را پیش از این به کمک پارچه ای مخمل انجام می دادند. پارچه را با یک گیره محکم می کردند و دوغاب ماده معدنی خرد شده را از آن عبور می­دادند. پارچه بایستی عمود بر جهت جریان قرار می­گرفت. ذرات چگالتر در شیارها گیر می کردند اما ذرات کوارتز سبکتر به کمک نیروی آب شسته می­شدند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

رضا خالوکاکائی و محمد عطایی، محمد جوانشیر و حمید جهانشاهی در سال 1385 از دانشگاه علم و صنعت ایران مقاله ای با عنوان انتخاب روش استخراج مناسب برای کانسار مس قلعه زری بیرجند با بهره گیری از فرایند تحلیل سلسله مراتبی ارائه دادند. مطالعات نشان داد که در شرایط موجود روش انباره ای مناسب ترین طرح استخراج برای کانسار ذکر گردیده می باشد.

رحمان احمدی ، منوچهر اولیازاده و محمد نوع پرست در سال1385مقاله ای با عنوان مقایسه روش های ثقلی و مغناطیسی با سیانوراسیون جهت پرعیار سازی کانسنگ های غیرمقاوم طلا ارائه دادند. در این مقاله به ارائه و تحلیل نتایج حاصل از کاربرد روش­هایی پرعیارسازی ثقلی ( جیگ ، میز لرزان ، مولتی گراویتی و مارپیچ همفری)، روش­های مغناطیسی( خشک و تر ) و روش سیانوراسیون برای فراوری کانسنگ های طلا ( در طلای طرقبه) پرداخته شده می باشد و این روشها با هم مقایسه شده اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1.روشهای فرایند تولید طلا کدامند ؟

  1. 2. عوامل موثر بر انتخاب فرایند تولید طلا چه می باشند؟

.3روش های تولید طلا با در نظر داشتن معضلات تولید و با بهره گیری از فرایند تحلیل سلسله مراتبی دارای چه درجه اهمیتی  می باشند ؟

4.چگونه می توان با بهره گیری از تکنیک تاپسیس فازی بهترین  فرایند تولید طلا را انتخاب نمود ؟

5. نیازها و خواسته های مشتریان  طلا چه می باشند؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه و شناسایی فرآیند های تولید طلا و انتخاب بهترین فرآیند،جهت افزایش بهره وری و تعیین نیازها و خواسته های مشتری  با فرمت ورد